Iron Maiden mapují cestu od Strachu do Věčnosti

26. července 2011 v 18:02 | LadyWrong |  Iron Maiden
Repertoár posledních turné metalových klasiků Iron Maiden postupně a uceleně rekapituloval vždy určitá ohraničená období jejich kariéry. Současné koncerty kladou důraz na skladby z alb, která kapela vydala od počátku 90. let. Stejné období tudíž logicky mapuje i nejnovější kompilační 2CD From Fear To Eternity / The Best Of 1990-2010, vydané na podporu současné koncertní šňůry.
Jak vyplývá už z programového zaměření dvojdisku, nejde o typické "greatest hits". Ostatně singlové a hitové výběry Iron Maiden jsou na trhnu dostupné v dostatečném množství. Kdo chce hutný souhrn hitů, může si pořídit třebaBest Of Beast nebo novější Edward The Great.

Kapela tentokrát vydala spíše důkladný průřez tvorbou, navazující na předchozí, podobně koncipovaný disk Somewhere Back In Time 1980-1989. V programu 2CD tak bylo místo nejen pro komerčně úspěšné singly jakoBring Your Daughter... To The Slaughter (z alba No Prayer For The Dying, 1990), ale také pro náročnější, delší kompozice typu Sign Of The Cross (v živé verzi z Rock In Rio, 2002) nebo When The Wild Wind Blows (z poslední, loňské řadovky The Final Frontier). Což je jedině dobře, protože právě tyto členité skladby patří k muzikantsky vrcholným číslům repertoáru Iron Maiden.
Název výběru From Fear To Eternity trochu svádí k omylu. Mapování historie tu nezačíná albem Fear Of The Dark(1992), ale jak už bylo zmíněno, deskou No Prayer For The Dying. Ale jasně, slovní hříčka propojující titul kompilace s názvem písně From Here To Eternity (která paradoxně na 2CD obsažena není) ospravedlňuje onu trošku matení a navíc letopočty v podtitulu jasně vysvětlují vše. Deska by se asi těžko mohla jmenovat From Prayer To Eternity, to by ještě někdo mohl Iron Maiden považovat za křesťanskou kapelu:-)
Jen drobnost. Na 2CD zarazí jistá nespravedlnost. Období 1990 až 2010 zahrnuje i dvě alba, která po odchoduBruce Dickinsona na sólovou dráhu nazpíval Blaze Bayley. Jenže písně z nich najdete na výběru jen v živých verzích, na kterých už je interpretuje "navrátilec" Dickinson. (Podobně macešsky se ostatně chová i výběrovkaSomewhere Back In Time k prvnímu pěvci Železné panny, Paulovi DiAnnovi.) Ano, kapela chce prezentovat svoji klasickou sestavu, to je pochopitelné. Období s Blazem za mikrofonem navíc skutečně nebylo nejšťastnější. Ale svůj kus poctivé práce Bayley odvedl, na takto rekapitulačně zaměřené kolekci by si aspoň malé místečko zasloužil, ne?
Na druhé straně, výběr zní bez Blazem nazpívaných písní soudržněji. Kapela určitě ví, co dělá a nejde o zásadní důvod k rýpání.
Fanouškům, kteří vlastní řadová i živá alba, samozřejmě výběr From Fear To Eternity nic nového nepřinese. Jedinou raritu zde představuje singlová "B-strana" Man On The Edge, tedy Dickinsonova koncertní verze skladby z "bayleyovské" desky The X Factor. Ale třeba jako "úvod do problematiky" pro ty návštěvníky festivalu Sonisphere, kteří Iron Maiden v posledních letech nesledují tak pečlivě, poslouží dobře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš rád/a Rock?

Ano 42.2% (187)
Ne 29.1% (129)
Trochu 28.7% (127)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama